Výsledky mojí práce

Ve svém působení se zaměřuji na korupci a spravedlnost. Za vytrvalost v této oblasti jsem obdržel cenu Rekonstrukce státu. Vedle toho jako šéf pirátských poslanců prináším do sněmovny různé čerstvé nápady, většinou podle inspirace ze světa. Jde mi o to, abychom jako země reálně řešili problémy a využili příležitosti, které přináší nová doba.


Zpřísnění zákona proti střetu zájmů (2023)

Po několika letech práce jsem prosadil zpřísnění zákona proti střetu zájmů politiků, pokud jde o vlastnictví médií a pobírání dotací. Zákon nelze obcházet přes svěřenské fondy. Oligarcha Andrej Babiš byl tak donucen prodat své mediální impérium MAFRA. Nejde však o jednoho člověka, ale aby v české demokracii i do budoucna platily férové podmínky a noviny psaly objektivněji.

Nízké daně z práce v protidluhovém balíčku (2023)

Po dlouhém vyjednávání se nám podařilo ve vládní pětikoalici shodnout na protidluhovém balíčku, který snižuje roční zadlužování o 148 miliard. Uhájili jsme naše priority: pro rodiny nízké daně z práce, nezvyšování DPH, nezavádět školné. Zelenina, ovoce a další potraviny budou dokonce levnější. Vyškrtli jsme 22 nesystémových daňových výjimek včetně odečítání luxusních služebních vozů typu Ferrari z daní.

Zrušení poplatků OSA v malých provozovnách (2023)

Díky mému návrhu tzv. Lex Železářstvínemusí drobní živnostníci platit poplatek autorským svazům za rádio či televizi v malém obchodě, pokud nemá výdělečný účel. Podrobnosti najdete v Reflektoru.

60 miliard výnosů z windfall tax a poplatků (2023)

V květnu 2022 jsem v době energetické krize přišel s návrhem zdanit energetické firmy podle vzoru z Británie. Díky tomu získal stát v roce 2023 přes 60 miliard korun. Zachránili jsme lidi ve střední třídě, aby nemuseli platit celé dopady války. Díky těmto zdrojům stát zastropoval ceny energií a průměrná rodina s dvěma dětmi dostala celkem 13 500 Kč bonus.

Lepší kontrola mocných (2022)

Díky novele zákona o přístupu k informacím už úřady nemohou utajovat platy vedoucích zaměstnanců. Také skončí zdržování, kdy si úřady mohly vymýšlet protiprávní důvody, proč informace neposkytnout. Navázal jsem tím na svůj dřívější zákon s tzv. informačním příkazem.

Osekání rozpočtu Hradu o 30 mil. po omilostnění korupčníka

Prosadil jsem osekání investičního rozpočet Hradu o 30 milionů. Tyto peníze by totiž jinak byly v rukách manažera, který byl pravomocně odsouzen za pletichyv Lesní oboře Lány a tehdejší prezident Miloš Zeman mu udělil milost.

Vyjednání koaliční smlouvy a prosazení Lipavského (2021)

Jako jeden z vyjednavačů Pirátů jsem pomohl prosadit do koaliční smlouvy priority Pirátů. Přispěl jsem i k tomu, aby Piráti a celá koalice vytrvala s nominací Jana Lipavského na post ministra zahraničí navzdory vrtochům tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Cena Rekonstrukce státu pro největšího bojovníka za protikorupční zákony (2021)

Za svou práci při prosazování protikorupčních zákonů jsem dostal od Rekonstrukce státu cenu za nejaktivnějšího poslance. Protikorupční zákony, které jsem prosadil: nominační zákon, rozšíření registru smluv o ČEZ a lepší vymahatelnost práva na informace.

Konec lockdownu a otevření obchodů díky pandemickému zákonu (2020)

S iniciativou Rekonstrukce státu jsme připravili pandemický zákon, který jsme na nočním vyjednávání prosadili a který pak schválila v rekordní době. Díky tomu konečně skončil nouzový stav, skončil zákaz vycházení, tzv. lockdown, a byly při hygienických podmínkách otevřeny obchody. Zasadil jsem se o to, aby byla rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví o pandemii přezkoumatelná Nejvyšším správním soudem.

Varoval jsem před druhou vlnou covidu (2020)

Díky praxi z teoretické fyziky jsem se ponořil do dat k pandemii. V době, kdy někteří epidemiologové zpochybňovali průběh pandemie, jsem z opozice prosadil usnesení Poslanecké sněmovny, které vládu varovalo před druhou vlnou a představili jsme  plán Budoucnost řešíme teď. V té době premiér Babiš tvrdil, že Česko plán proti covidu nepotřebuje a přípravu zanedbal. Skončilo to největším počtem mrtvých na covid na světě a dlouhým zavřením škol a obchodů.

Technické normy dostupné na webu (2020)

Sněmovnou prošla novela zákona o technických normách, která umožňuje zájemcům dostat se bezplatně k technickým normám, jejichž dodržování vyžaduje stát zákonem. Schválený tisk vyšel z mé iniciativy.  

Snížení platů politiků, kteří hromadí funkce (2019)

Podařilo se mi prosadit zákon, který snížil odměny poslanců, kteří současně působí v radě města či kraje. Mám za to, že není možné vykonávat dva plné úvazky najednou, a proto by za ně stát neměl platit plnou odměnu.

Zákon proti politickým trafikám ve státních firmách (2019)

Přemluvil jsem Babiše, aby předložil nominační zákon. Ten upravuje transparentnější způsob jmenování členů dozorčích rad firem vlastněných státem. Za Piráty jsem vyjednával jeho finální podobu.

Jednodušší pravidla pro taxíky a digitální platformy (2018)

Z opozice jsem tlačil na ministra dopravy, aby začal stát regulovat firmy jako je Bolt a Uber. Za Piráty jsem vyjednal modernizaci pravidel pro fungování online platforem pro taxíky.

Pirátský klub obdržel cenu za otevřenost vůči občanům (2019)

Pražský pirátský zastupitelský klub pod mým vedením vyhrál cenu poroty v soutěži Otevřeno za „unikátní a hypertransparentní“ fungování. Piráti v něm byli nominováni v podkategorii Přístup k informacím a ocenění získali za zveřejnění pražských městských faktur na pirátské mapě faktur, získání a publikování Metropolitního plánu a za transparentnost klubu jak v oblasti odměn a majetkových přiznání zastupitelů, tak v komunikaci s úřady.

Pomoc primátorce Krnáčové ubránit Prahu proti vlastníkům licencí na Opencard (2014)

Ačkoliv jsme byli v opozici, Praha měla velký problém s Opencard, kde hrozilo, že město nebude moci vydávat tramvajenky. Díky tomu, že jsme na můj návrh zavedli záložní alternativu v podobě papírových kupónů, zabránili jsme vydírání Prahy dodavateli předražené Opencard. Opencard nakonec nahradila daleko levnější Lítačka, bez toho, abychom museli platit výpalné provozovatelům Opencard.

Funkčnější datové schránky

Dosáhl jsem prosouzení principu, že podání skrze datovou schránku stát považuje za elektronicky podepsané. Používání datových schránek se tím dramaticky zjednodušilo.

Spoluautor návrhu na zrušení Klausovy amnestie pro tuneláře (2013)

S Hanou Marvanovou jsem se podílel na napadnutí části Klausovy amnestii, která zastavila trestní stíhání tunelářů, u Ústavního soudu.

Odebírat Reflektor